Prolazna tahipneja novorođenčadi
(Novorođenački sindrom vlažnih pluća)
Prolazna tahipneja novorođenčadi je respiratorni distres izazvan zakašnjelom resorpcijom plućne tekućine iz fetalnih pluća.
Prolazna tahipneja novorođenčadi pogađa nedonoščad, terminsku djecu porođenu carskim rezom i djecu rođenu s depresijom disanja, od kojih sva imaju zakašnjelo odstranjenje fetalne plućne tekućine (mehanizmi normalne resorpcije fetalne plućne tekućine su opisani na str. 2257). Iz nepoznatih razloga, čimbenici rizika su i dijabetes majke i astma, a poremećaj se može pojaviti u nedonošene djece sa sindromom respiratornog distresa (RDS) i u terminske djece rođene u mekonijskoj plodovoj vodi.
Ubrzo nakon rođenja započinje ubrzano disanje, zvuk nalik na roktanje i uvlačenje, te se može razviti cijanoza. RTG slika pokazuje prenapuhnuta pluća s perihilarnim crtežom, što daje sjeni srca iskrzan izgled, dok je periferija pluća jasna. U plućnim fisurama se često vidi tekućina.
Do oporavka obično dolazi za 2 do 3 dana. Liječenje je potporno i uključuje primjenu O2 putem kapuljače te nadzor plinova u arterijskoj krvi ili pulsnu oksimetriju. Izrazito nedonošenoj djeci i/ili djeci s neurološkom depresijom pri rođenju rijetko je potreban trajni pozitivni tlak u dišnim putovima, te ponekad čak i mehanička ventilacija.